nowatel-bialystok-pogotowie-ratunkowe-logotypy

Nowatel wygrał przetarg na rozbudowę i adaptację Systemu Teleinformatycznego i Radiowego obsługującego wezwania z obszaru działania SP ZOZ WSPR w Białymstok. Rozproszony system teleinformatyczny i radiowy dla białostockiego pogotowia ratunkowego to projekt szczególny. Wymaga połączenia dwóch dziedzin działalności i tym samym stanowi niecodzienne wyzwanie.

Wdrożenie obejmuje modernizację dotychczas użytkowanej analogowej sieci łączności radiowej. Zostanie ona zintegrowana z nowym standardem łączności cyfrowej – DMR, tworząc jednolity system łączności na całym obszarze działalności Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego W Białymstoku.

Uruchomienie sieci w trybie cyfrowym to nie tylko oszczędność i poprawa jakości komunikacji, ale również dodatkowe funkcje systemu. Należy do nich między innymi obsługa statusów wraz z ich retransmisją. Dyspozytor za pomocą radioboxu wysyła status do radiotelefonu na pokładzie karetki, który retransmituje otrzymany komunikat do radiotelefonów przenośnych znajdujących się w pobliżu pojazdu oraz odsyła potwierdzenie retransmisji statusu. Funkcja ta jest szczególnie przydatna w sytuacjach, gdy karetka w terenie traci zasięg radiowy do stacji bazowych. Całość odbywa się w trybie cyfrowym.

Same stacje bazowe będą obsługiwane w zmodernizowany sposób. Nowatel, jako pierwsza na rynku firma zaimplementowała wszystkie funkcje fizycznej radiostacji w wirtualnej aplikacji. Aplikacja posiada graficzny interfejs będący idealnym odbiciem rzeczywistego urządzenia i jest z nim w pełni zintegrowana. Oznacza to, że za pomocą komputera można dowolnie modyfikować ustawienia stacji bazowej od ustawień kanałów po zmianę poziomu głośności.

System w Białymstoku obejmuje ponad 31 lokalizacji na terenie całego województwa podlaskiego, włącznie z miejscami o utrudnionym dostępie do Internetu. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w budowaniu i świadczeniu usług internetowych, zestawienie łączności IP w lokalizacjach oddalonych od centrum sieci o dziesiątki kilometrów nie będzie stanowiło żadnego problemu. W ramach zamówienia firma zadba o niezbędną infrastrukturę zapewniającą łączność w ramach sieci DMR, zarówno dzięki współpracy z operatorami sieci światłowodowych, jak i wykorzystaniu dedykowanych połączeń radiowych.

Wartość projektu to 2,4 mln złotych brutto. Sporą część tej kwoty pochłonie konieczność zapewnienia usługi transmisji danych do oddalonych lokalizacji w sieci.